fbpx

North Texas voters went to the polls Tuesday to vote in the May 22 primary runoff election — but turnout was a small fraction of those who were eligible. In the Dallas-Fort Worth Metroplex, voter turnout ranged from 3.2 to 5.9 percent of registered voters.

Even with a top-of-the-ticket race on the runoff ballot, Democrat turnout statewide was only 429,000 — just 2.8 percent of the state’s registered voters. They chose Lupe Valdez over Andrew White to face Gov. Greg Abbott in the November general election, by a margin of 53 to 47 percent.

No statewide races were on the Republican primary runoff ballot. Locally, four of six candidates endorsed by Texans for Fiscal Responsibility won their Republican primary runoff elections: Ron Wright, Deanna Metzger, Jim Pikl, and J.J. Koch.

Below are unofficial results from races in the region. An asterisk denotes an incumbent. “TFR” indicates a candidate endorsed by Texans for Fiscal Responsibility.

 

U.S. House of Representatives

  • U.S. Representative, District 5 – Lance Gooden (53.13%), Bunni Pounds (46.86%)
  • U.S. Representative, District 6 – Ron Wright [TFR] (52.17%), J.K. “Jake” Ellzey (47.82%)

 

Texas House of Representatives

  • State Representative, District 4 – Keith Bell (58.89%), Stuart Spitzer [TFR] (41.10%)
  • State Representative, District 62 – Reggie Smith (71.19%), Brent Lawson [TFR] (28.80%)
  • State Representative, District 107 – Deanna Maria Metzger [TFR] (56.10%), Joe Ruzicka (43.90%)

 

Texas Court of Appeals

  • Justice, 5th Court of Appeals, Place 12 – Jim Pikl [TFR] (57.74%), William “Randy” Johnson (42.25%)

 

Collin County

  • Justice of the Peace, Precinct 2 – Jerry Shaffer* (61.42%), Mike McCandless (38.58%)

 

Dallas County

  • County Commissioner, Precinct 2 – J.J. Koch [TFR] (50.12%), Vickers (Vic) Cunningham (49.88%)

 

Denton County

  • District Clerk – David Trantham (53.39%), Mark Yarbrough (46.61%)
  • County Commissioner, Precinct 4 – Dianne Edmondson (51.32%), Jim Carter (48.68%)
  • Justice of the Peace, Precinct 3 – James Kerbow (50.88%), William Lawrence (49.12%)
  • Justice of the Peace, Precinct 4 – Harris Hughey (57.90%), Don Cartwright (42.10%)

 

Tarrant County

  • District Judge, 342nd Judicial District (Unexpired Term) – Kimberly Fitzpatrick (54.03%), Pat Gallagher (45.97%)
  • Judge, County Probate Court-at-Law No. 1 – Chris Ponder (51.12%), Patricia Cole (48.88%)
  • County Tax Assessor-Collector (Unexpired Term) – Wendy Burgess (56.19%), Mike Snyder (43.81%)
  • Justice of the Peace, Precinct 4 – Christopher “Chris” Gregory (61.87%), Jacquelyn Wright* (38.13%)
  • Justice of the Peace, Precinct 6 – Jason Charbonnet (60.07%), Chris Garcia (39.93%)

 

Cooke County

  • County Commissioner, Precinct 2 – Jason M. Snuggs (54.65%), Gary D. Jost (45.35%)

 

Ellis County

  • District Judge, 378th Judicial District (Unexpired Term) – William (Doug) Wallace (61.65%), Shani Flemins (38.35%)
  • County Judge – Todd Little (68.98%), Carol Bush* (31.02%)
  • County Clerk – Krystal Valdez (67.73%), Jessica Irwin (32.27%)
  • Justice of the Peace, Precinct 1 – Chris Macon (58.46%), Randy Owen (41.54%)

 

Fannin County

  • County Commissioner, Precinct 2 – A.J. Self (55.24%), Keith Mumaw (44.76%)

 

Henderson County

  • Justice of the Peace, Precinct 2 – Scott Tuley (51.02%), David Conner (48.98%)
  • Justice of the Peace Precinct 5 – Belinda Garrison Brownlow* (53.03%), Patrick Gresham (46.97%)

 

Hunt County

  • District Clerk – Susan Spradling (51.52%), Cindy Ware (48.48%)
  • County Commissioner, Precinct 2 – Randy Strait (64.87%), Tod McMahan* (35.13%)

 

Kaufman County*

  • County Judge – Hal Richards (3,931), Jakie Allen (3,330)
  • County Commissioner, Precinct 1 (Unexpired Term) – Mike Hunt (1,053), George Mayfield (609)

*Results not final – 600 mail-in ballots await court-ordered verification before being counted.

 

Parker County

  • Justice of the Peace, Precinct 1 – Kelvin Miles (61.56%), Damon Liles (38.44%)

 

Rockwall County

  • Justice of the Peace, Precinct 2 – Cathy Penn (70.52%), Chris Florance (29.48%)

 

Wise County

  • Justice of the Peace, Precinct 2 – Kim Redman (51.36%), Callie Watts-Manning* (48.64%)
  • Justice of the Peace, Precinct 4 – Willie Garrett (56.86%), Todd Bailey (43.14%)
  • Constable, Precinct 3 (Unexpired Term) – Charles B. Applewhite (71.77%), Terry N. Terry (28.23%)

 

The general election takes place November 6, 2018.